Once丶once怎么读打

以文本方式查看主题
&&火影忍者论坛&&(/bbs/index.asp)
&&『 动 漫 杂 烩 』-综合区&&(/bbs/list.asp?boardid=2)
&&发点自己收集和自己打出来的歌词&&(/bbs/dispbbs.asp?boardid=2&id=15660)
--&&忍者:暗部卡卡西
--&&时间: 12:03:00
--&&发点自己收集和自己打出来的歌词由下往上依次是最终幻想8主题曲最终幻想9主题曲英文版最终幻想X-2插曲英文合唱版1000 Words最终幻想X-2主题曲英文版real Emotion王国之心主题曲英文版Simple and Clean FFX-2《千言万语》日文版(罗马拼音)FFX《素敵だね》日文版(罗马拼音)高达W《Last Impression》(同上)灌篮高手《好想大声说爱你》(同上)高达SEED《晓の车》(同上)高达W《JUST COMMUNICATION》(同上)高达SEED《realize》(同上)圣斗士冥王篇《地球仪》(同上)罗德岛战记《奇跡の海》(同上)圣斗士星矢《Pegasus Fantasy》(同上)宿命传说主题曲《夢みたあとで》(同上)高达SEED《水の证》(同上)高达SEED《INVOKE》(同上)恶魔城 月下夜想曲主题曲《I AM THE WIND》(有翻译过来的中文歌词)高达SEED结尾曲2《ぁんな一绪だつのに》(罗马拼音、有翻译过来的中文歌词)
--&&忍者:暗部卡卡西
--&&时间: 12:04:08
--&&高达SEED结尾曲2《ぁんな一绪だつのに》a wu na li yi xiou da a da nu li&&&& yu gu lie wa mu o ji ga o yi lo a li fu lie gu ya sa xi sa wa ki mi o du wu zu da lu da gie su mie da ku ki mi su die da e lo lu wa su mai you wu ba ke li so u luo ka ku wa lu sei ta yi ki lu duo yu u gu duo nu na la song nu duo la ma ta xi ta mei wu tuo ji de yi yuo o&& a wu na li yi xiou da a da nu liko ko o hi du zu duo o la na li ka suo ku xi die you gu sai nie kou ni yi mo o a wu na li yi xiou da a da nu li yu gu lie wa mu o ji ga o yi lo sei mie de kuo nuo zu gi ya ga li nuo xi ta diexi zu ka nan ni u li ou wu mei yi duo yi ma ku zu ki ya la die you ku na la gi yi duo ka na xi yi duo ka sa bi xi yi na u die yi yi da la nie na yi nan u duo mo zu na ga lie da guo duo ba o mo lie gu mi die xi die mo ta yi gu zu na you lu o zu bu xi da in duo liea wu na li yi xiou da a da nu li hu za la yi na hu da ni li yi ma da duo li zu gie lu ba xiou na guo na yi u duo a wu na li yi xiou da a da nu liha ji mie die a wu you guo ga o ni hu xi gi na gu la yi li mi sa la na tie lu tuo ma duo wu gu la da yi mi kuo kuo nuo wa duo gu yi li lu duo guo ni hu gu lie die yi lu suo nuo hi tuo ni ga ma you wa lu you ni a wu na li yi xiou da a da nu li ku tuo wa hi duo zu duo o na la yi wu guo gi ha ji mie da gi ni luo jiou o nie zua wu na li yi xiou da a da nu li yu gu lie wa mu o ji ga u yi lo sei mie de kuo nuo zu gi ya ga li nuo xi ta diexi zu ka nan ni u li o中文歌词《我们曾那样在一起》我们曾那样在一起但黄昏的颜色已经变得不一样过分的体贴只会让你疏远我冷漠的抛弃总是在彷徨如果要这副模样生存在这个世上倒不如在寒冷的天空下闭上眼睛我们曾那样在一起但在加速的背后语言并不相通我们曾那样在一起但黄昏的颜色已经变得不一样至少让我在这明月下静静地入睡如果可以与命运有不错的交情那一定不会有悲伤或寂寞虽然无法相通的语言太无力但我也想用它来击败这无聊的夜晚我们曾那样在一起无法相聚的两人现在都没有可以到达的地方我们曾那样在一起但被初次见面时的侧影不可思议地吸引甚至让人不知所措心现在在何方被吹到哪儿去了希望那眼神不要疑惑我们曾那样在一起开始行动的不的热情语言并不通用我们曾那样在一起但黄昏的颜色已经变得不一样至少让我在这明月下入睡恶魔城 月下夜想曲主题曲《I AM THE WIND》just like the wind I\'ve always beendriftin\'high up in a skythat never endsthrough thick and thinI always wincause\'l will fightboth life and deathto save a friendI face my destingeveryday I likeis all I have to givejust like the sunwhen my day\'s donesometimes I don\'t likethe person I\'ve becomeis the enemy withimor a thousand menshould I walk the pathof my worse or better halfis someone tesing meeveryday I livewell the best in meis all I have to giveI can\'t pretendI am the windand I don\'t konwnif I will pass this way againall things must endgood-bye my friendthink of me when yousee the sun orfeel the wind I am the wind I am the sunand one day well\' all be on中文歌词《我是风》就象风一样我总是高高地漂浮在空中永无止境不可抗拒我是不可战胜的为了朋友我会面对死亡的挑战每一天我都直面命运的安排我所付出的都是我最好的就像太阳当那一天来临有时候我并不喜欢觉醒后的自己敌人在我的内心还是在我的周围?我应该如何选择人生?光明还是黑暗是谁每天在考验我我所付出的都是我最好的我无法假装我是风我不知道是否还能如常般继续一切都必须终结再见了朋友当你看见太阳或感觉到风的时候请想起我我是风我是阳光总有一天我们会合而为一高达SEED《INVOKE》si yi chi ai i so kg u ta bi ni bu tsu ke ai chi gi re a uta ka no hane no itami kanji te i rusamishisa ni yogore ta u de de da i taso re i gai no na ni ka wo shiranai karatsu na ga ru shunkan mezame ru eien machi kogareruha ya su gi ru to ki no ma ta ta ki ni sa ra sa re tehi to ri de wa to do ka na ine ga i nante ki e sou na ko toba jata do ri tsu ke na iji i to me o ko ra xi temo miushi natte shimau hoshida re no mono nimo naranai hi ka ri ga ar uk u chi bi ru tashi kameru inochi no hi gao mo i tsu me ta you ni ma bu xii ka raai ga saki nanoka kowasu noga saki ga madowa sareruka ra mi a u ne tsu no tsu tae tai shin jitsu woda re ka ra ma mo re ba i i?ki mi ga itsu ka ho xi gatta o mo i gaso ko ni a u na ra...ha ya su gi ru to ki no ma ta ta ki ni sa ra sa re tehi to ri de wa to do ka na ine ga i nan te ki e sou na ko to ba jaka ra mi au ne tsu no tsu ta e tai shi n jitsu woda re ka ma mo re ba i i?ko ko de i tsu ka ho xi ga la ta o mo i gaki mi ni ar u ka ra... 高达SEED《水の证》mi zu no na ka ni yo lu ga yu le te luka na shi i ho do shi zu ka ni ta da zu mumi do li na su ki shi diee .....u tsu ku shi i yo a ke wo ta da ma tte i la le ta la ki le i na ko ko lo deku la i u mi to so la no mu ko o nia la so i no na i ba shiou ga a lu no too shi e te ku le ta no wa da leda le mo ga ta do li tsu ke na iso le to mo da le ka no ko ko lo no na ka nimi zu no na ga le wo shi zu me te ku le lu da i chi wo u lu o su shi la bei ma wa do ko ni mo na ku te moki tto zi bun de te ni i le lu noi tsu mo i tsu ka ki ttomi zu no a ka shi wo ko no te nisu be te no ho no o wo no mi kon de na ohi lo ku ya sa shi ku na ga le luso no shi zu ke sa ni ta do li tsu ku noi tsu mo i tsu ka ki ttoa na ta no te wo to li.......宿命传说主题曲《夢みたあとで》Kotae ga mitsu kara nai modo kashisa deItsu karaka kara mawari shiteitaChigau dareka no tokoro ni iku kimi wo semerareru hazu mo naiNan to naku kizuiteita kimi no mayoiYume de aru youni nando mo negatta yoUtsumuita mama sasayaita kotoba kanashiku kuri kaesuHageshii ame ni boku no yowai kokoro wa tsuyoku utareSubete no tsumi wo nagashite hoshikattaKitai to fuan ga furi sosogu kono machi deBoku wa michi wo sagashiteKimi wa tonari de chizu wo mite kureteta neYawarakana toki wo kanji nagara arukeru youna koi dattaYume de aru youni hitomi wo tojite ano hi wo omouKaze ni dakarete waratteita futariSoshite asahi ga sasu goro boku no ude no nakaNemuru kimi no yasashii maboroshi wo miteitaiYume de aru youni kokoro no oku de towa ni kagayakeKimi to no hibi wa ari no mama no boku dattaItsuka egaiteta ashita e mou ichido aruki dasouTatoe subete wo ushinatte mo nanika ga umareru to shinjiteKitto futari no deai mo tooi hi no kiseki datta kara圣斗士星矢《Pegasus Fantasy》da kishimeta kokoro no KOSUMOatsuku moyase kiseki wo okosekizutsuita mama ja inai tochikai atta haruka na gingaPEGASASU FANTAJI- sou sa yume dake wadaremo mo ubaenai kokoro no tsubasa dakaraSeiya shounen wa minnaSeiya ashita no yuusha oh yeahSeiya PEGASASU no you niSeiya ima koso habatakedoko made mo kagayaku sora niomae dake no seiza wo mezasesono hi made makerarenai sainochi kakete idonda BATORUPEGASASU FANTAJI- daremo ga yume mirujiyuu to iu tsubasa hiroge kakete yukeSeiya shounen wa minnaSeiya kodoku na senshi oh yeahSeiya PEGASASU no you niSeiya ima koso habatake罗德岛战记《奇跡の海》yami no yozora ga futari wakatsu no wayobiau kokoro hadaka ni suru tamekazari nugi sute subete nakusu tokinani ka ga mierukaze yo watashi wa tachimukauyukou kurushimi no umi e tokizuna kono mune ni kizandekudakeru nami wa hatenaku to monani wo motomete dare mo arasou no?nagashita chishio hana wo sakaseru no?toutoki ashita kono te ni suru madedeaeru hi madekaze yo watashi wa tachimukauyuko- kagayaki wo mezashiteinori kono mune ni dakishimesamayou yami no yo- na miraikaze yo watashi wa osorenaiai koso mitsuke dashita kiseki yokimi wo shinjiteru yorokobiarashi wa ai nikizuku tame ni fuiteru圣斗士冥王篇《地球仪》Namida yori mo... Yasashii uta wo Kanashimi yori... Sono nukumori wo Sekai ga sonna ni mo kantan ni kawarutowa omowanai kedo shizukani yami wo tokashite aruite aruite miyou to omou yukkuri demo chikazukeru kana yume no kakera, daisuki na hito, omoigaita ai no katachi wa zutto zutto sagashi tsuzukete anata no tame ni dekiru koto nante taishita koto naru kamoshirenai demo soretemo furete itaiyo kanashimi yori sono nukumori wo kuru kuru mawaru chikyuugi kuru kuru kawaru jikan seikai no hate ni ai wo yorokobidase yume mo... 高达SEED《realize》Tadoritsuku basho saemo wakaranaiTodoku to shinjite ima Omoi o hashiraseruyoKatachi kaeteyuku kokoro mo kono machi moDakedo kienai negai ga aruChigau yume o mite onaji sora nagametaAno hi chikatta “makenaikoto”Zutto futari kono te tsunagezuniUmaretekita imi o sagashitetaTadoritsuku basho saemo wakaranaiTodoku to shinjite ima Omoi o hashiraseruyoAyamachi mo setsunasa mo koeru tokiNegai ga hikari dakishimeru Mirai o yobisamashiteKaze ni nagareteku ano kumo no kodoku oKimi mo dokoka de kanjiteruno?Yume o mamoru tame tagai o kizutsukeSenaka awase ni aruiteikitaKitto itsuka wakariaeru darooOnaji kimochi de iru shinjitaiMayoukoto osorezuni habatakeru Kodoo ga namiutsu Mada yume o akiramenaideKurayami mo kodoku nimo tachimukauKimi to deaeta yorokobi oKanarazu tsutaeni ikooTadoritsuku basho saemo wakaranaiTodoku to shinjite ima omoi o hashiraseruyoAyamachi mo setsunasa mo hanaretemoAno hi to onaji kono sora wa...Kimi e to tsuzuiteiru高达W《JUST COMMUNICATION》JUST WILD BEAT COMMUNICATIOName ni utarenagarairo-asenai atsui omoi karada juu de tutaetai yo tonight!nureta sono kata wo atatameru you ni daitafuruete ru yubisaki wa nani wo motomesamayou no?togire togire demo tsutaete hosii itami wo...tumeta furi suru koto de otona ni nante narenaianata no manazasi mamoritai kanasimi tsuyosa ni kaeru ai wo shinjiteJUST WILD BEAT COMMUNICATIONnani mo osorenai dekanjiaeru tasika na ima dare ni mo ubaenai karaJUST WILD BEAT COMMUNICATIOName ni utare-nagarairo-asenai atsui omoi karada-juu de tutaetai yo tonight!tooi yoake made yorisotte sugositai yonani mo ka mo nakusite mo yasasisa dake nakusazu nikotoba yori kiss de tagai no kodou kanjitejounetu wo hikiyoseru isshun da kedo eien...setsunaku hageshiku mitumetai nakitai kurai ni anata dake ga itosiiJUST WILD BEAT COMMUNICATIONnani mo ranaidewakariaeru hito ga ireba tatakau koto dekiru karaJUST WILD BEAT COMMUNICATIONai wo hanasanaideafuredasita atui sugao motsureta munasawagi hanatte tonight!JUST WILD BEAT COMMUNICATIONnani mo yuzuranaidekanjiaeru tasika na ima dare ni mo ubaenai karaJUST WILD BEAT COMMUNICATIOName ni utare-nagarairo-asenai atui omoi karada-juu de tutaetai yo tonight!高达SEED《晓の车》kaze sasou kokage ni utsubusete naiteru mi mo shiranu watashi o watashi ga mite ita yuku hito no shirabe o kanaderu gitaara konu hito no nageki ni hoshi wa ochite yukanaide, donna ni sakende mo orenji no hanabira shizuka ni yureru dake yawaraka na hitai ni nokosareta te no hira no kioku haruka tokoshie no sayonara tsumabiku yasashii te ni sugaru kodomo no kokoro o moesakaru kuruma wa furiharai susumuyuku hito no nageki o kanadete gitaara mune no ito hageshiku kakinarashite kanashimi ni somaranai shirosa de orenji no hanabira yureteta natsu no kage ni yawaraka na hitai o nakushite moakaku someta suna haruka koete yuku sayonara no rizumu omoide o yakitsukushite susumu daichi ni natsukashiku mebuite yuku mono ga aru no akatsuki no kuruma o miokutte orenji no hanabira yureteru ima mo doko ka itsuka mita yasuraka na yoake o mou ichido te ni suru made kesanaide tomoshibikuruma wa mawaru yo 灌篮高手《好想大声说爱你》mabushii hizashiwoseni hashiri dasumachinonakatatakareta itsumono yoonikatawokimini muchiyuu nakotoni wakenantenainonisono udewa karamukotowanai&&&&&&&&&&&&&&&& itsuno manika hitomi ubawarete hajimattahanasanai yureruganai Crazy for you&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&kimiga sukidato sakebitai ashitawo kaetemiyookooritsuiteku tokiwo buchikowashitaikimiga sukidato sakebitai yuukide fumidasookono atsui omoiwo uketometehoshii&&&&&&&&&&&&&&&&&&zawameita furoani nigiwau teeburu goshinanigenai kimino shisen ni yoishirekoiwoshiteeruyoode odorasareteruyoonatakanaru kodooni mo-osowa tsukenai&&&&&&&&&&&&&&&&&&itsuninareba kawaru konomo dokashii yuujyoo&&&&&&&&&& todokenai tashikametai I take you away&&&&&&&&&&&&&&&&&&kimiga sukidato sakebitai naninokamo nugi sutekokoro tokasu kotobawo mitsuke dashitaikimiga sukidato sakebitai konyawa kaesanaimitsumerudakeno hibinante owarinishiyoo I wanna cry for you&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&kimiga sukidato sakebitai ashitawo kaetemiyookooritsuiteku tokiwo buchikowashitaikimiga sukidato sakebitai yuukide fumidasookono atsui omoiwo uketometehoshii I wanna cry for you 高达W《Last Impression》 Kotoba yori wakariaeru Manazashi ga soko ni areba Hito wa minna ikiteyukeru ... Mayowazu ni jiyuu ni Ayamachi wo koete Kizuku hontou no yasashisa Anata to mitsuketa kara Ai to yoberu tsuyosa wo I BELIEVE YOUR LOVE Furuenagara kuchizuke ni Kasaneta negai Anata ga ite Watashi" ga iru Wasurenaide itsumo ... I BELIEVE YOUR DREAM Tsunoru omoi ... Itoshisa wo inori ni kaete Kono kodou wo tsutaetai yo Atsuku hageshiku ... SO FAR AWAY Arasoiau dake ja Erarenai dare mo ... nani mo Osanai te ni sashinobetai ... Kegare no nai tokimeki wo Odayaka ni toki wo kisamu Komorebi no nukumori ... Dare mo ga idakaretai Zutto kitto eien ni ...
--&&忍者:暗部卡卡西
--&&时间: 12:04:55
--&&FFX《素敵だね》Suteki Da Ne Isn\'t It Beautiful? kaze ga yoseta kotoba nioyoida kokorokumo ga hakobu anutsa nihazunda koe tsuki ga yureru kagami nifurueta kokorohoshi ga nagare koboretayawarakai namidasuteki da nefutari te wo tori aruketa naraikitai yokimi no machi ie ude no nakasono munekarada azukeyoi ni magireyumemirukaze wa tomari kotoba wayasashii maboroshikumo wa yabure anutsa watooku no koetsuki ga nijimu kagami wonagareta kokorohoshi ga yurete koboretakakusenai namidasuteki da nefutari te wo tori aruketa naraikitai yokimi no machi ie ude no nakasono kaosotto fureteasa ni tokeruyumemiruFFX-2《千言万语》Kimi no kotoba waYume no yasashisa kana?USO wo zenbuOikakushiteruZURUI yo neTabidatsu kimi niSameta senaka miseteKiiteita yoHitori tatakau no?ZURUI yo ne"Kaettekuru kara"Oikoshiteyuku kimi no koeIji hatteTsuyoi FURIToki wo modoshiteSakebeba yokatta?Ikanai de to namida koboshitara?Ima wa dekiru Donna koto moIenakatta1000 no kotoba woHaruka naKimi no senaka ni okuru yoTsubasa ni kaeteIenakatta1000 no kotoba waKizutsuitakimi no senaka ni yorisoidakishimeruYume no tsuduki waKimi wo omoinagaraAno hi no kotoWasureta furishiteZURUI yo ne"Tegami wo kaku kara"Shisen sorashita kimi no koeiji hatteTsuyoi FURIToki wo modoshiteOkoreba yokatta?Matenai yo to kata wo otoshitara?Ima wa dekiruDonna koto moKikoeteru?1000 no kotoba woMienaiKimi no senaka ni okuru yoTsubasa ni kaeteIenakatta1000 no kotoba woLalalala..Kimi no senaka ni okuru yoTsubaksa ni kaeteKikoeteru?1000 no kotoba waLalalala..Kimi no senaka ni yorisoiLalalalala....简单爱我想大声宣布对你依依不舍 连隔壁邻居都猜到我现在的感受 河边的风在吹著头发飘动 牵著你的手一阵莫名感动 我想带你回我的外婆家 一起看著日落一直到我们都睡著 我想就这样牵著你的手不放开 爱能不能够永远单纯没有悲哀 我想带你骑单车 我想和你看棒球 想这样没担忧唱著歌一直走 我想就这样牵著你的手不放开 爱可不可以简简单单没有伤害 你靠著我的肩膀 你在我胸口睡著 像这样的生活我爱你你爱我 想简!简!单!单!爱~~~~~~~~~~ 想简!简!单!单!爱~~~~~~~~~~ 我想大声宣布对你依依不舍 连隔壁邻居都猜到我现在的感受 河边的风在吹着头发飘动牵着你的手一阵莫明感动我想带你回我的外婆家 一起看著日落一直到我们都睡著 我想就这样牵著你的手不放开 爱能不能够永远单纯没有悲哀 我想带你骑单车 我想和你看棒球 想这样没担忧唱著歌一直走 我想就这样牵著你的手不放开 爱可不可以简简单单没有伤害 你靠著我的肩膀 你在我胸口睡著 像这样的生活我爱你你爱我 想简!简!单!单!爱~~~~~~~~~~ 想简!简!单!单!爱~~~~~~~~~~ 我想就这样牵著你的手不放开 爱能不能够永远单纯没有悲哀 我想带你骑单车 我想和你看棒球 想这样没担忧唱著歌一直走 我想就这样牵著你的手不放开 爱可不可以简简单单没有伤害 你靠著我的肩膀 你在我胸口睡著 像这样的生活我爱你你爱我 王国之心主题曲英文版Simple and Clean When you walk awayYou don\'t hear me say pleaseOh baby, don\'t goSimple and clean is the way that you\'re making me feel tonightIt\'s hard to let it go You\'re giving me too many thingsLately you\'re all I needYou smiled at me and said,Don\'t get me wrong I love youBut does that mean I have to meet your father?When we are older you\'ll understandWhat I meant when I said "No,I don\'t think life is quite that simple"When you walk awayYou don\'t hear me say pleaseOh baby, don\'t goSimple and clean is the way that you\'re making me feel tonightIt\'s hard to let it go(Whisper)So simple and clean...The daily things that keep us all busyAre confusing meThat\'s when you came to me and said,Wish I could prove I love youBut does that mean I have to walk on water?When we are older you\'ll understandIt\'s enough when I say soAnd maybe some things are that simpleWhen you walk awayYou don\'t hear me say pleaseOh baby, don\'t goSimple and clean is the way that you\'re making me feel tonightIt\'s hard to let it goHold meWhatever lies beyond this morningIs a little later onRegardless of warnings the future doesn\'t scare me at allNothing\'s like beforeWhen you walk awayYou don\'t hear me say pleaseOh baby, don\'t goSimple and clean is the way that you\'re making me feel tonightIt\'s hard to let it goHold meWhatever lies beyond this morningIs a little later onRegardless of warnings the future doesn\'t scare me at allNothing\'s like beforeHold meWhatever lies beyond this morningIs a little later onRegardless of warnings the future doesn\'t scare me at allNothing\'s like before 最终幻想X-2主题曲英文版real EmotionWhat can I do for you?What can I do for you?What can I do for you?What can I do for you?I can hear you.What can I do for you?What can I do for you?What can I do for you?Far beyond the hazy borders of my heart,I could see a place.It\'s something like this.Every now and then I don\'t know what to do,Still, I know that I can never go back.There are things I\'ve seen in those hazy dreamsCan\'t compare to what I\'m seeing now.Everything\'s so different that it brings me to my knees!And though I know the world of real Emotion has surrounded me,I won\'t give into it.Now I know that forward is the only way my heart can go.I hear your voice calling out to me,"You\'ll never be alone."What can I do for you?What can I do for you?What can I do for you?What can I do for you?I can hear you.And if I fight, the real without emotion has surrounded me,And I can\'t go on, and you are there.The moment that I close my eyes, you comfort me.We are connected for all of time,I\'ll never be...And though I know the world of real Emotion has surrounded me,I won\'t give into it.Now I know that forward is the only way my heart can go.I hear your voice calling out to me,"You\'ll never be alone."What can I do for you?What can I do for you?What can I do for you?I can hear you.I can hear you...最终幻想X-2插曲英文合唱版1000 WordsI know that you\'re hiding things,using gentle words to shelter me.Your words were like a dream,But dreams could never fool me.Not that easily.I acted so distant then.Didn\'t say goodbye before you left,But I was listening.You\'ll fight your battles far from me.Far too easily."Save your tears, \'cause I\'ll come back,"I could hear that you whispered as you walked through that door,But still I swore to hide that pain when I turned back the pages.Shouting might\'ve been the answer.What if I cried my eyes out and begged you not to depart?But now I\'m not afraid to say what\'s in my heart.\'Cause a thousand words called through the ages,They\'ll fly to you, even though I can\'t see.I know they\'re reaching you, suspended on silver wings!Oh, a thousand words.One thousand embraces...Will cradle you, making all of your weary days seem far away.They\'ll hold you forever.Oh, a thousand words [A thousand words...]Have never been spoken, [Oh, yeah.]They\'ll fly to you,They\'ll carry you home and back into my arms, [Carry you home...!]Suspended on silver wings! [On silver wings!]And a thousand words, [Ooh...]Called out through the ages, [Called through the ages.]They\'ll cradle you, turning all of the loving into only days... [Only days.]They\'ll hold you forever.Oh, a thousand words...最终幻想9主题曲英文版Melodies of LifeAlone for a while I\'ve been searching through the dark,For traces of the love you left inside my lonely heart.To weave by picking up the pieces that remain. Melodies of Life-Love\'s lost refrain. Our paths they did cross, though I cannot say just why,We met, we laughed, we held on fast, and then we said good-bye,And who\'ll hear the echoes of stories never told?Let them ring out loud till they unfold. In my dearest memories, I see you reaching out to me.Though you\'re gone, I still believe that you can call out my name.A voice from the past, joining yours and mine.Adding the layers of harmony.And so it goes, on and on.Melodies of life.To the sky beyond the flying birds-forever and beyond. So far and away, see the bird as it flies,Gliding through the shadows of the clouds up in the sky,I\'ve laid my memories, do you remember loving me?Leave them now and see what tomorrow brings. In your dearest memories, do you remember loving me?Was it fate that brought us close and now leaves me behind? A voice from the past, joining yours and mine.Adding the layers of harmony.And so it goes, on and on.Melodies of life.To the sky beyond the flying birds-forever and beyond. If should I leave this lonely world behind.Your voice will still remember our melody.Now I know we\'ll carry on.Melodies of Life.Come circle round and grow deep in out hearts, as long as weremember. 最终幻想8主题曲EYES ON MEWhenever sang my songsOn the stage, on my ownWhenever said my wordsWishing they would be heardI saw you smiling at meWas it real or just my fantasyYou\'d always be there in the cornerOf this tiny little barMy last night here for youSame old songs, just once moreMy last night here with you?Maybe yes, maybe noI kind of liked it your your wayHow you shyly placed your eyes on meOh, did you ever know?That I had mine on you*Darling, so there you areWith that look on your faceAs if you\'re never hurtAs if you\'re never downShall I be the one for youWho pinches you softly but sureIf frown is shown thenI will know that you are no dreamerSo let me come to youClose as I wanted to beClose enough for meTo feel your heart beating fastAnd stay there as I whisperHow I loved your peaceful eyes on meDid you ever knowThat I had mine on youDarling, so share with meYour love if you have enoughYour tears if you\'re holding backOr pain if that\'s what it isHow can I let you knowI\'m more than the dress and the voiceJust reach me out thenYou will know that you\'re not dreaming&!---->
--&&忍者:宇智波紫纱
--&&时间: 20:15:30
--&&谢谢楼主,超喜欢高达的说,8知道楼主有没有高达SEED的那首插曲—宁静的夜screen.width-466)this.style.width=screen.width-466;if(this.width>466)this.style.height=(this.height*466)/this.">
--&&忍者:丁次
--&&时间: 21:58:46
--&&没有!
--&&忍者:暗部の助
--&&时间: 16:18:30
--&&棒及啦!!!!!!!!!!!!!&&&&&&&&&&&& !!!!!!!!!!!!!!!!!!~~~~~~
--&&忍者:暗部の助
--&&时间: 16:19:54
--&&我爱!!!!!!!!!!!!!!!
Copyright & 2004 当前模版样式:[阳光树下]

参考资料

 

随机推荐